Jest to poważny, globalny problem - nie można przechodzić obok tego obojętnie
Kiedy mówimy o alkoholizmie, zazwyczaj myślimy tylko o osobie, która nadużywa alkoholu. Rzadko kiedy przychodzą nam do głowy inne osoby, które alkoholizm dotyka w prawie takim samym stopniu, jak chorego – czyli bliscy uzależnionego. Alkoholizm jest bowiem obecny w ich życiu bezpośrednio, mają z nim styczność codziennie.
Dlatego, podczas podjęcia terapii przez uzależnionego, warto jest wybrać ośrodek dla alkoholików, który będzie również oferował pomoc bliskim chorego - ponieważ są oni osobami współuzależnionymi.
W latach osiemdziesiątych zdefiniowane zostało pojęcie współuzależnienia, które jest formą zaburzonych relacji między uzależnionym a bliską mu osobą.
Czasem osoby współuzależnione same popadają w nałóg, a czasem ich udział ogranicza się do nadmiernej, chorobliwej kontroli zachowań uzależnionego.
Współczesne ośrodki leczenia alkoholizmu zdają sobie sprawę z istnienia problemu i oferują terapię również dla takich osób.
Mówi się, że już po dwóch latach życia z alkoholikiem, człowiek staje się osobą współuzależnioną.
Ośrodki leczenia uzależnień oferują konsultacje z terapeutami lub psychologami czy konsultacje telefoniczne lub mailowe, które najczęściej jako dodatek do terapii są bezpłatne. Ośrodek dla alkoholików powinien również nauczyć najbliższych, jak motywować uzależnionego do porzucenia nałogu.
W miejscach leczenia uzależnień organizowane są także często warsztaty dla rodzin czy bliskich osób uzależnionych, które mają na celu nauczenie ich, w jaki sposób rozmawiać oraz poprawiać komunikację w relacjach z alkoholikiem. Można tam także udać się z nurtującym pytaniem albo problemem.