Informacje na temat choroby alkoholowej

Jest to poważny, globalny problem - nie można przechodzić obok tego obojętnie

Alkoholizm na świecie

Alkohol – problem globalny

Szacuje się, że na całym świecie jest około 140 mln alkoholików. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) alkohol jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie (organizacja wlicza w to również na przykład wypadki spowodowane pod wpływem).

Oznacza to, że 1/20 wszystkich śmierci na świecie powodowana jest alkoholem. Aby zobrazować skalę problemu – jest to sześć zgonów na minutę. W wielu przypadkach leczenie odwykowe alkoholików nie odbywa się wcale.

Kto pije najwięcej?

Spośród wszystkich kontynentów, prowadzenie w spożyciu alkoholu na jednego mieszkańca w wieku zezwalającym na konsumpcję prowadzi Europa.

Jeżeli chodzi o kraje, to według światowych danych, najwięcej alkoholu rocznie na osobę spożywają Białorusini. Ich wynik to rekordowe średnie 17 litrów czystego alkoholu na głowę.

Tuż za Białorusią plasuje się Mołdawia, a następnie Rosja. Jednak dopiero ci ostatni biją niechlubne rekordy w największej ilości zgonów powodowanych alkoholizmem.

Statystyki spożywania alkoholu w Polsce.

Leczenie odwykowe alkoholików – mała świadomość

Według danych najbardziej uzależnieni od alkoholu są Rosjanie – aż 4.68% społeczeństwa to ludzie chorzy, co stanowi 1/20 populacji kraju. Ze względu na niską świadomość uzależnień, leczenie dla alkoholików praktycznie tam nie istnieje. Aby leczenie odwykowe alkoholika było w ogóle możliwe, ludzie muszą najpierw mieć świadomość, czym jest alkoholizm.

Leczenie dla alkoholików na świecie

  • Spośród wszystkich krajów, prym w leczeniu prowadzi Nowa Zelandia. Leczenie odwykowe alkoholika odbywa tam aż 30% uzależnionych.
  • Na kolejnym miejscu plasują się Niemcy, z wynikiem 10% leczonych.
  • Trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, leczące 8% uzależnionych.
  • Rosja, która ma największy na świecie problem z alkoholizmem, leczy dużo mniej niż 1% uzależnionych pacjentów.
Pierwsze kroki w trzeźwości

.

Życie w abstynencji jest najlepszym, co może spotkać osobę uzależnioną od alkoholu