Wsparcie dla najbliższej osoby walczącej z alkoholizmem

Alkoholizm – choroba kilku osób

Kiedy mówimy o alkoholizmie, zazwyczaj myślimy tylko o osobie, która nadużywa alkoholu. Rzadko kiedy przychodzą nam do głowy inne osoby, które alkoholizm dotyka w prawie takim samym stopniu, jak chorego – czyli bliscy uzależnionego. Alkoholizm jest bowiem obecny w ich życiu bezpośrednio, mają z nim styczność codziennie. Dlatego, podczas podjęcia terapii przez uzależnionego, warto jest wybrać ośrodek dla alkoholików, który będzie również oferował pomoc bliskim chorego.

Ośrodki leczenia alkoholizmu nie tylko dla alkoholików

W latach osiemdziesiątych zdefiniowane zostało pojęcie współuzależnienia, które jest formą zaburzonych relacji między uzależnionym a bliską mu osobą. Czasem osoby współuzależnione same popadają w nałóg, a czasem ich udział ogranicza się do nadmiernej, chorobliwej kontroli zachowań uzależnionego. Współczesne ośrodki dla alkoholików zdają sobie sprawę z istnienia problemu i oferują terapię również dla takich osób.

Leczenie współuzależnionych

Mówi się, że już po dwóch latach życia z alkoholikiem, człowiek staje się osobą współuzależnioną. Ośrodki leczenia alkoholizmu oferują konsultacje z terapeutami lub psychologami czy konsultacje telefoniczne lub mailowe, które najczęściej jako dodatek do terapii są bezpłatne. Ośrodek dla alkoholików powinien również nauczyć najbliższych, jak motywować uzależnionego do porzucenia nałogu.

Ośrodki dla alkoholików jako kompendium wiedzy

W miejscach leczenia uzależnień organizowane są także często warsztaty dla rodzin czy bliskich osób uzależnionych, które mają na celu nauczenie ich, w jaki sposób rozmawiać oraz poprawiać komunikację w relacjach z alkoholikiem. Można tam także udać się z nurtującym pytaniem albo problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *