Na czym polega terapia alkoholowa i co warto o niej wiedzieć

Pierwszy krok

Aby rozpocząć terapię, alkoholik musi sam zdecydować się na pierwszy krok i podjąć decyzję o leczeniu. Nie jest łatwo zdefiniować, na czym polega leczenie alkoholika – każdy przypadek ma bowiem swoją genezę, która jest różna od pozostałych, a każdy z pacjentów może reagować na różne czynniki, które skłaniają go do sięgania po alkohol w nadmiernych ilościach.

Na czym polega terapia alkoholowa?

Terapia alkoholowa polega najczęściej na przedstawieniu choremu tzw. dysonansu moralnego, który uświadamia go, że jego nałóg stoi w opozycji do tego, co dla chorego ważne – na przykład rodzicielstwa, kariery zawodowej, przyjaźni. Uzależniony zdaje sobie sprawę, że czyni największą krzywdę sobie, ale przy okazji krzywdzi też bliskich sobie ludzi.

Metody leczenia alkoholizmu

Aby w pełni zrozumieć, na czym polega terapia alkoholowa, trzeba najpierw poznać podstawowe mechanizmy psychoterapii. Stanowi ona bowiem kluczowy element wyprowadzenia uzależnionego z ciągu i uświadomienia mu, jak wiele ma do stracenia, jeżeli nie przestanie sięgać po alkohol. Jeżeli jednak sama psychoterapia nie daje rezultatów, lub chory jest ciągle wystawiony na pokuszenie poprzez łatwy dostęp do alkoholu, terapeuci mogą zdecydować się na wdrożenie innych metod leczenia.

Farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu

Aby zrozumieć, na czym polega leczenie alkoholika farmakologicznie, należy poznać zasadę działania leków stosowanych podczas takiej terapii. Jedną z takich substancji są benzodiazepiny, które zmniejszają ryzyko majaczenia, działają uspokajająco, przeciwlękowo i nasennie, zmniejszając chęć sięgnięcia po alkohol. Innymi mogą być substancje działające wręcz przeciwnie – zażywane doustnie lub wszywane pod skórę substancje, które potęgują nieprzyjemne konsekwencje nadużycia alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *