Leczenie farmakologiczne osób uzależnionych od alkoholu

Psychoterapia – i co dalej?

Głównym filarem leczenia alkoholizmu jest terapia prowadzona z psychologiem, indywidualnie lub w grupach, która ma na celu uświadomienie uzależnionemu, jak wielkie szkody wyrządza w jego życiu alkohol. Czasami okazuje się jednak, że psychoterapia nie daje zadowalających rezultatów i jest niewystarczająca. Wówczas wprowadzić można leczenie farmakologiczne.

Kiedy leczenie farmakologiczne jest konieczne?

Czasem psychoterapia nie przynosi efektów (niemożność zachowania abstynencji), albo są one za słabe. Farmakologia może wówczas wspomóc leczenie i poprawić wyniki pacjenta. Czasami alkoholizm jest chorobą współistniejącą z na przykład depresją, schizofrenią czy chorobą afektywną dwubiegunową, wówczas wprowadza się leki wyciszające te schorzenia. Wskazaniem może być też ogólny zły stan pacjenta, który może wymagać natychmiastowego zaprzestania picia, które osiągnąć można tylko poprzez leczenie farmakologiczne.

Jak działają takie leki?

Obecnie najpopularniejszymi lekami stosowanymi w leczeniu alkoholizmu są leki potęgujące nieprzyjemne skutki wypicia alkoholu – zażywane doustnie lub wszywane pod skórę pacjenta. Ich działanie polega zatem na wywołaniu awersji czy nawet reakcji lękowej względem alkoholu. Innymi nowoczesnymi lekami są leki powodujące spadek euforii po spożyciu alkoholu – czyli jednymi słowy odbierające przyjemność ze stanu po spożyciu.

Jak dobrać leki?

Terapia taka dobierana jest przez psychiatrę w porozumieniu z psychoterapeutą w oparciu o dotychczasowy wzorzec picia uzależnionego, ogólny stan zdrowia oraz zdrowia psychicznego pacjenta czy też tryb jego życia. Leczenie takie trwa zazwyczaj wiele miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *