Kto jest najbardziej narażony na chorobę alkoholową?

Nie tylko stereotypy

Często, gdy myślimy o alkoholiku, mamy na myśli osobę bezrobotną, bezdomną, samotną i zaniedbaną, do tego często bez wykształcenia. Prawda jest jednak taka, że grupa osób narażonych na alkoholizm lub dotkniętych alkoholizmem jest znacznie większa. Problem ten dotyczy bowiem również osób zarabiających dużo, pracujących na wysokich stanowiskach i otoczonych rzeszą znajomych.

Powody, dla których zaglądamy do kieliszka

Obecnie, jako jeden z powodów problemu z alkoholizmem wymienić można pęd życia, nadmierny stres i zbyt dużą odpowiedzialność, ciążącą na jednostce. Dlatego też, najnowsze metody leczenia alkoholizmu sprowadzają się do odcięcia chorego od czynników powodujących chęć sięgnięcia po alkohol – na przykład wyciszenia stresu związanego z pracą.

Najskuteczniejsze metody leczenia alkoholizmu

Kiedyś metody leczenia alkoholizmu obejmowały głównie rozmawianie o problemach i szukanie dla nich rozwiązania oraz wdrażanie terapii mającej na celu uświadomienie choremu, jak wiele traci, kiedy zaczyna pić w nadmiernych ilościach. Obecnie najnowsze metody leczenia alkoholizmu zalecają również odcięcie się od ognisk powodujących napady głodu alkoholowego – na przykład zmianę stylu życia na mniej stresujący, stanowiska na mniej odpowiedzialne.

Nie wstydźmy się pomocy

Niezależnie od tego, czym zajmujemy się w życiu, ile zarabiamy, gdzie mieszkamy czy jak wyglądamy, nie powinniśmy wstydzić się pójścia na terapię. Alkoholizm nigdy nie jest chorobą zawinioną, jest za to chorobą przewlekłą i wpływa na całe życie chorego. Jednym z podstawowych warunków skutecznej terapii jest poczucie bezpieczeństwa – dlatego chory powinien sam wybrać ośrodek, w którym będzie chciał podjąć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *