Fazy choroby – jak rozpoznać symptomy uzależnienia?

Ogólna charakterystyka

Spożywanie coraz częściej coraz większych dawek alkoholu przez uzależnionego jest spowodowane przymusem napędzanym przez rozwijające się uzależnienie. Alkoholik uzależnia się psychicznie oraz fizycznie. Sytuacja nie podlega jego woli, a samodzielne wyjście z nałogu jest bardzo trudne.

Symptomy wcale nie tak oczywiste

Stwierdzenie, że ktoś jest uzależniony od alkoholu, wcale nie musi być tak proste, jak nam się wydaje. W dzisiejszym świecie ciężko stwierdzić na przykład, czy ktoś odczuwa nadmierną potrzebę spożywania alkoholu, czy po prostu prowadzi rozrywkowy tryb życia. Ciężko też na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy dana osoba posiada upośledzoną zdolność kontrolowania picia alkoholu, ponieważ czasem łatwość upijania się może wynikać na przykład ze zmęczenia.

Symptomy łatwe do zauważenia

Do symptomów oczywistych i łatwych do zauważenia należą na pewno te z okresu większego zaawansowania choroby, takie jak objawy abstynencyjne, kiedy uzależniony na czas nie przyjmie kolejnej dawki alkoholu – drżenia mięśni, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, bezsenność, nudności i biegunki, napady lęku. W parze z nimi idzie często nagła potrzeba zażycia kolejnej dawki alkoholu, żeby objawy ustąpiły.

Inne objawy

Innymi objawami problemów alkoholowych jest na przykład zaniedbywanie innych zainteresowań, a w efekcie ogólnie życia, na rzecz spożywania alkoholu. Uzależniony stopniowo traci zainteresowanie aktywnością inną niż picie. Z czasem jego tolerancja alkoholu zwiększa się, i musi on przyjmować coraz większe dawki, alby były one skuteczne i przynosiły ulgę. Uzależniony, pomimo posiadania oczywistej wiedzy o szkodliwości alkoholu, spożywa go nieustannie w coraz większych dawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *