DDA – kim są dorosłe dzieci alkoholików?

Terapia leczenia alkoholizmu nie tylko dla alkoholika

Alkoholizm to nie choroba jednej osoby. Najczęściej, wraz z uzależnionym cierpią też jego najbliżsi, którzy czują się bezsilni. Takimi osobami są dzieci alkoholików, które wychowują się w chaosie, a w dorosłość wchodzą z ciężkim bagażem złych doświadczeń, który determinuje ich późniejsze życie. Terapia antyalkoholowa powinna więc dotyczyć nie tylko uzależnionego, ale także jego rodziny.

Terapia dla alkoholików jako sposób na lepsze dzieciństwo

Terapia dla alkoholika to jedyna szansa na poprawę życia, jednak często to również jedyna szansa na normalne życie dla jego partnera i dzieci. O ile partner może odejść i z czasem ułożyć sobie życie na nowo, o tyle dzieci zawsze pozostaną dziećmi człowieka uzależnionego, a alkoholizm rodzica na zawsze wyryje się w ich pamięci. Z tego właśnie powodu terapia leczenia alkoholizmu nie powinna być podejmowana wyłącznie przez chorego, ale również przez jego rodzinę.

Terapia antyalkoholowa dla dzieci alkoholika

Leczenie dzieci osób z alkoholizmem powinno przede wszystkim polegać na pomocy w odbudowaniu prawdziwego obrazu siebie. Ludzie tacy często w relacji z chorym rodzicem wchodzą w role – na przykład rolę kozła ofiarnego, który obwinia się za sytuację w domu, czy bohatera, który podczas „nieobecności” rodzica zajmuje się rodzeństwem i opiekuje się drugim rodzicem.

Terapia dla alkoholika, który nigdy nie pił

Terapia dla alkoholików jest czymś zupełnie naturalnym w społeczeństwie. Widzimy człowieka chorego, uznajemy, że wymaga on leczenia. Mało kto jednak zastanawia się nad dziećmi uzależnionych, które czasami cierpią bardziej niż sam chory. Grup wsparcia dla DDA jest niewiele, dlatego starajmy się pomagać, pamiętając, że najbardziej potrzebują poczucia bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *