Alkoholizm – choroba na całe życie

Skąd alkoholizm?

Często wydaje nam się, że choroba alkoholowa nas nie dotyczy, że dotyka ona wyłącznie pewnych grup społecznych, z którymi się nie utożsamiamy – ludzi bezdomnych, bezrobotnych i samotnych. Przyczyn alkoholizmu jest jednak tak wiele, że nie sposób wszystkie dokładnie zdefiniować, a alkoholikiem może się w związku z tym stać każdy z nas. Mało kto z nas wie, jak leczyć alkoholizm albo w ogóle w jaki sposób go rozpoznać.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu zacząć powinno się przede wszystkim od chęci zmiany samego chorego. Jeżeli osoba dotknięta chorobą nie wyraża zainteresowania leczeniem i zmianą swojego życia, skuteczne leczenie alkoholizmu jest praktycznie niemożliwe. Skuteczna terapia alkoholowa zakłada również, że podczas wyprowadzania chorego z nałogu, wspomagać go będą otaczające osoby.

Leczenie alkoholizmu w specjalnych ośrodkach

Istnieją różne sposoby leczenia alkoholizmu. Jednym z nich jest podjęcie terapii w specjalnym ośrodku – jak dotychczas jest to najbardziej skuteczne leczenie alkoholizmu. Chorzy znajdują się pod stałą opieką lekarzy i terapeutów, odizolowani są od świata zewnętrznego i pokus, które niesie za sobą łatwy dostęp do alkoholu czy innych używek.

Sposoby leczenia alkoholizmu w specjalnych ośrodkach

Terapeuci i lekarze są w takich miejscach najczęściej do dyspozycji chorych cały ich pobyt. Terapia polega na prowadzeniu rozmów z chorymi i wymianie doświadczeń pomiędzy nimi. Często, aby podjęta mogła zostać skuteczna terapia alkoholowa, chory musi najpierw poddać się detoksowi, który zniweluje bolesne skutki zespołu abstynencyjnego. Należy jednak pamiętać, że nawet po zakończonej sukcesem terapii wytrwanie w trzeźwości pozostaje wyzwaniem na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *